ForestWood – Stoły dębowe LOFT z litego drewna

Baza wiedzy

Strona główna » Jak dbać i czyścić stół dębowy LOFT?

Jak dbać i czyścić stół dębowy LOFT?

jak dbać o stół loft

Udało się. W Twoim domu stoi Twój wymarzony stół z dębowego drewna. Cieszy oko, pięknie się prezentuje, a jego lakierowana powierzchnia zachwycająco błyszczy. Niestety (a może stety) to nie wszystko. Aby Twój drewniany stół wyglądał po 10 latach użytkowania, tak samo jak w dniu zakupu, musisz wiedzieć jak dbać i czyścić meble z prawdziwego dębowego drewna. 

Codzienne porządki

Pamiętaj, że Twoim głównym celem rutynowego czyszczenia jest po prostu usunięcie kurzu. W czasie codziennych porządków do czyszczenia drewnianego stołu należy używać czystej ściereczki z mikrofibry. Wykonuj delikatne koliste ruchy zgodnie z usłojeniem drewna. Nie pocieraj zbyt mocno i uważaj aby okruszki czy drobne zabrudzenia nie zarysowały powierzchni stołu. Tę czynność możesz wykonywać tak często jak tylko potrzebujesz, nawet każdego dnia.

Czyszczenie dębowego stołu na mokro

W przypadku trudniejszych plam, takich jak zaschnięte płyny czy inne trudniejsze zabrudzenia, przetrzyj drewno wilgotną ściereczką. W celu szybszego i łatwiejszego pozbycia się plam, możesz wykorzystać płyn do naczyń rozcieńczony z dużą ilością wody lub specjalny środek do czyszczenia mebli. Pamiętaj jednak, aby był on delikatny i nadawał się do drewna i lakieru.  W tym przypadku kluczowym elementem jest osuszanie drewnianego stołu. Warto o tym pamiętać, z uwagi na to, że prawdziwe dębowe drewno może łatwo chłonąć wilgoć, przez co traci swój połysk. Kiedy wykorzystasz naprawdę duże ilości wody, powierzchnia stołu może napchunąć. Warto zwracać na to szczególną uwagę. Do osuszenia dębowego blatu wykorzystaj czystą i miękką ściereczkę, unikaj używania szorstkich, drapiących szmatek lub papierowych ręczników.

czyszczenie stołu dębowego

Konserwacja i dokładne czyszczenie

Niektórzy nazywają ten proces polerowaniem. Wykorzystując specjalistyczne środki do konserwacji możesz wypolerować dębową powierzchnię. Dzięki temu zyska ona gładkość i jeszcze więcej połysku. Środki polerskie wypełniają drobne zadrapania powierzchniowe, rozpraszając światło i sprawiając, że rysy są mniej widoczne. Podkreślamy, że taki proces można wykonywać tylko kilka razy w roku, stosując specjalnie do tego przeznaczone detergenty, bez silikonu w swoim składzie. Dobrej jakości środki czystości nie pozostawiają tłustych śladów, a po wyschnięciu sprawiają, że dębowy stół może być odporony na odciskich paslców. Dodatkwo nie zmieniaja oryginalnego połysku litego drewna.

Nanieś środek na ściereczkę z mikrofibry, a następnie rozprowadź delikatnie i równomiernie po całej powierzchni blatu, również zgodnie z usłojeniem stołu. W zależności od tego, na jaki detergent się zdecydujesz, może wymagać pozostawienia go do wchłonięcia i wyschnięcia lub starcia nadmiaru suchą ścierką.

Regularne czyszczenie i konserwowanie drewnianego stołu

Co daje regularna konserwacja drewnianych mebli? Cykliczne polerowanie stołu z dębowego drewna pozwala chronić go przed szkodliwym działaniem promieni UV, które mogą wpływać niekorzystnie na połysk i stan blatu.

Co wpływa na kondycję dębowego stołu?

Decydując się na zakup stołu z drewna musisz zwrócić uwagę na pewną kluczową kwestie: wilgotność powietrza.

Wilgotność powietrza, a dębowy stół

Odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że drewniane meble na długo pozostają sprężyste i świeże. Zbyt duża wilgotność może powodować puchnięcie i pęcznienie blatu, i przeciwnie, zbyt mała wilgotność może sprawić, że z łatwością porównasz swój stół do suchej i  pomarszczonej skóry z litego drewna.

Drewno jest bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza. Wraz ze zmianą pogody zmienia się wilgotność w domu, a tym samym wilgotność drewnianych mebli. Idealny poziom wilgotności  wilgotność w domu mieści się w zakresie od 40 do 45%. Latem wilgotność może być wyższa, jednak centralna klimatyzacja może pomóc Ci ją regulować. Jeśli czujesz, że jest ona zbyt wysoka, warto rozważyć zastosowanie osuszacza powietrza. Z kolei zimą, gdy powietrze jest już suche, ogrzewanie domu pogłębia ten problem. Możesz wykorzystać nawilżacz, aby przywrócić wilgoć w domu.