ForestWood – Stoły dębowe LOFT z litego drewna

Baza wiedzy

Strona główna » Jak wybrać stół do jadalni lub kuchni?

Jak wybrać stół do jadalni lub kuchni?

jak wybrać stół do jadalni

Wybierając stół do jadalni, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wielkość, styl, kształt i oczywiście – materiał. Jednak kiedy przychodzi moment podejmowania decyzji, jak zdecydować, jaki stół będzie najlepszy do Twojej jadalni? Poruszyliśmy kilka najważniejszych kwestii, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Z czego powinien być wykonany stół do jadalni lub kuchni?

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Stół w jadalni lub kuchni ma być przede wszystkim funkcjonalny, jednak warto pamiętać o trwałości i stylowym wyglądzie. Każdy materiał ma swoje indywidualne cechy.

Laminat

Stoły laminowane są zaprojektowane tak, by wytrzymać intensywne użytkowanie. Wykonane są najczęściej ze sklejki, pokrytej tworzywem imitującym fakturę prawdziwego drewna.  Łatwo się je czyści i są dostępne w ciekawych wzorach i kolorach. Laminat nie przepuszcza wody, ale trzeba uważać na gorące garnki i patelnie. Ciepło może uszkodzić wykończenie laminatu. Mimo wsyztko ich główną wada jest to w jaki sposób się prezentuję. Laminowana powierzchnia nie wygląda dobrze i stół, zamiast być świetnym dodatkiem, wpływa niekorzystnie na odbiór wizualny jadalni czy salonu.

Dębowe drewno

Stoły z litego drewna są wytrzymałe i mogą przetrwać lata użytkowania. Można je również odnawiać, aby nadać im nowy wygląd. Jest jeden wyjątek. Unikaj stawiania gorących garnków lub mokrych szklanek bezpośrednio na drewnianych blatach z błyszczącym wykończeniem. Ciepło i wilgoć mogą zniszczyć lakierowaną powłokę. Mimo wszystko prawdziwe dębowe drewno pięknie się prezentuje, a do tego pasuje do każdego stylu wnętrzarskiego. Stoły z drewna są niezwykle solidne i trwałe, a do tego, poprzez wykorzystanie naturalnych surowców, nadadzą ciepłego i rodzinnego charakteru Twojej jadalni.

Szkło

Szkło to dekoracyjny materiał na blaty, który jest łatwy do czyszczenia, jednak jeszcze łatwiejszy do zabrudzenia. Większość szklanych blatów jest wykonana ze szkła hartowanego, które w momencie pęknięcia nie rozpada się na drobne odłamki, lecz pozostaje w całości. Szkło jest odporne na działanie wody i ciepła, ale może być trudne w utrzymaniu, ponieważ widać na nim odciski palców i brud.

Metal

Zarówno blaty, jak i nogi tego typu stołu są wykonane z metalu. Całkowicie metalowy stół jest praktycznie niezniszczalny, łatwy do czyszczenia i łatwy w utrzymaniu. Problemem jest wilgoć, dlatego upewnij się, że metalowy stół posiada powłokę ochronną. Metalowy stół świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, jedna jego dużą wadą nieprzyjemna w dotyku faktura i ciągły chłód bijący od blatu.

Kształt i rozmiar stołu

Jednym z najważniejszych elementów przy zakupie stołu jest wybór odpowiedniego kształtu. Kwadratowe pokoje, małe pokoje, kameralne spotkania i duże przyjęcia – wszystko to ma znaczenie przy wyborze stołu.

Bez względu na to, jak bardzo podoba Ci się stół, jego funkcjonalność musi zawsze podążać za formą lub stylem. Kształt stołu ma ogromne znaczenie. Twój wybór musi zależeć od przestrzeni kuchni lub jadalni w Twoim domu. Okrągłe stoły najczęściej zajmują więcej przestrzeni użytkowej, przez co lepiej sprawdzą się w pokojach o dużym metrażu. Prostokątny lub kwadratowy stół będzie zdecydowanie bardziej ustawny, jednak według większości osób o wiele mniej efektowny. Oznacza to, że stół do jadalni musi pasować do przestrzeni, w której się znajduje, by był w pełni użyteczny.

Ponadto istotną równie istotną kwestią jest rozmiar stołu. Najczęściej spotyka się te przeznaczone dla sześciu osób. Aby wybrać idealny rozmiar, potrzebujesz około 100 cm wokół całego stołu, aby ludzie mogli łatwo wsuwać i wysuwać krzesła oraz przemieszczać się. Każde nakrycie wymaga od 50 do 60 cm przestrzeni przy stole, aby pomieścić każdą osobę i jej krzesło.

Styl i kolor

Stół w jadalni to często element definiujący przestrzeń, który może zmienić lub zepsuć wnętrze. Powinien on stylistycznie nawiązywać do reszty domu, ale także odzwierciedlać Twoją osobowość.

Ze względu na wielkość stołu w jadalni, kolor, który wybierzesz, będzie miał duży wpływ na przestrzeń. Często najłatwiej jest utrzymać stół w neutralnym kolorze. Ale zasady są po to, by je łamać, a czerń jest obecnie bardzo modna, a bejcowane na czarno drewno cieszy się dużą popularnością.